Devir İşlemleri/V.8,SQL – Devir İşlemleri modülü ile ilgili sorular 2

S: Yeni Dönem Açılış İşlemi menüsünden eski yıl şirketleri için yeni dönem oluşturulurken “ 0 Kodlu Hata Oluştu” mesajı ile karşılaşılıyor. Ne yapabilirim?

C: Diskte yer olmadığı durumlarda bu hata ile karşılaşılabilir.

S: Devir işlemi yapılırken “döviz tarihi ya da döviz kuru bulunamamıştır” hatası ile karşılaşılıyor. Ne yapmalıyım?

C: Yeni döneme devir işlemi ekranındaki Devir Döviz Tarihi ve bu alanda yazılan tarihteki döviz kurları kontrol edilir. İlgili tarihe döviz değeri girilmelidir.

S: Devir işlemi yapıldıktan sonra stok ya da cari kartlar için devir değerleri nasıl değiştirilebilir veya düzeltilebilir?

C: İlgili modüle girilir. Hareket Fişi / Eski Fiş bölümüne girilir. F7 fiş listesinden devir fişi bulunarak seçilir. Açıla fiş ekranından istenen değerler değiştirilebilir.

S: Stok devir fişi içerisinde çok sayıda stok kalemi var. Bir stok kartını  bulunup düzeltme yapılmak isteniyor. İlgili stok kartı nasıl kolay bir şekilde bulunur ?

C: Devir fişi içerisindeyken Ctrl+F tuşuna basılarak aranılan stok kodu gelen arama ekranına yazılır. Bul-ara tuşuna basarak ilgili stok kartı bulunur.

S: Stok devri yanlış yapıldı ve tekrar yapılmak isteniyor. Ne yapılabilir?

C: Stok Hareketi / Eski Fiş bölümünden devir fişi bulunur, silinir ve tekrar devir işlemi yapılır.

S: Yeni döneme devir işlemi sırasında, stok modülü ile ilgili devir fişini oluşturmak isterken “Stok Özel Fiş Tipi Tabloda Kayıtlı Değil” mesajı ile karşılaşılıyor. Ne yapılabilir?

C: Şirket Bilgileri / Genel Parametreler / Stok Genel Parametrelerinde ana bilgiler sekmesinde bulunan özel devir fiş tipi kontrol edilir ve özel fiş tipi seçilir.

 

 

Comments are closed.