Devir İşlemleri/V.8,SQL – Devir İşlemleri modülü ile ilgili sorular

S: Yeni Dönem Açılış İşlemi menüsünden eski yıl şirketleri için yeni dönem oluşturulurken  “Yeni Dönem Açılış İşleminde Hata Oluştu” mesajı ile karşılaşılıyor. Ne yapabilirim?

C: Bu hata ile ilgili şirketin veritabanı sürücü yolu hatalı olduğu zaman karşılaşılır. Kontrolü için Şirket Bilgileri bölümünden ilgili şirket seçilerek “Veri Tabanı Dizini (Location)” alanına bakılır. Şayet bu bölümde görülen veri tabanı yolu ile ilgili şirketin veri tabanı yolu farklı ise düzeltme yapılmalıdır. Düzeltme ETASQLMNG programından yapılabilir. (Düzeltme yapılmadan önce ETA_MASTER veri tabanının yedeği alınmalıdır) ETASQLMNG programına girilir. Veri Tabanı / Veri Tabanı Yolu Değiştirme bölümüne girilir. Eski Veri Tabanı Yolu ve Yeni Veri Tabanı Yolu bilgileri tanımlanır. İlgili şirket ya da şirketlerin onay kutucukları işaretlenerek F2-İşlem butonuna basılır.

S: Yeni Dönem Açılış İşlemi menüsünden eski yıl şirketleri için yeni dönem oluşturulurken “Yeni Dönem Açılış İşleminde Hata Oluştu” mesajı ile karşılaşılıyor. Ne yapabilirim?

C: İlgili şirket klasörü altında yeni yıla ait veritabanı dosyaları olup olmadığı kontrol edilir. Varsa silinir.

S: Yeni Dönem Açılış İşlemi menüsünden eski yıl şirketleri için yeni dönem oluşturulurken “ Yeni Dönem Açılış İşleminde Hata Oluştu” mesajı ile karşılaşılıyor. Ne yapabilirim?

C: Eski yılın şirket kodunda Türkçe karakter var ise bu hata ile Karşılaşılabilir. Şirket kodundaki Türkçe karakter, ETA_MASTER veritabanındaki SIRKET tablosuna girilerek düzeltilir. Düzeltme işlemi ETASQLMNG programı ile yapılabilir.

S: Yeni Dönem Açılış İşlemi menüsünden eski yıl şirketleri için yeni dönem oluşturulurken “Yeni Dönem Açılış İşleminde Hata Oluştu” mesajı ile karşılaşılıyor. Ne yapabilirim?

C: Yeni dönem açma işlemi sırasında, hata eski verilerin aktarılması sırasında görülüyor ise eski şirketteki tablolar ile yeni oluşan şirketteki tabloların uyumsuzluğundan kaynaklanabilir. Eski yıl şirketi için ETAUTLALTER işlemi yapılmalıdır.

S: Yeni Dönem Açılış İşlemi yapıldıktan sonra yeni şirkette Türkçe karakter problemleri ile karşılaşıldığında ne yapmalıyım?

C: Bu sorun eski yıla ait şirketin veritabanı ile yeni şirkete ait veritabanının karakter setleri (dil) farklı olduğu durumlarda görülür. Eski yıla ait şirketin karakter seti ile yeni şirkete ait karakter setinin aynı açılması sağlanmalıdır. Bunun için ETA versiyon yenileme yapılmalıdır. (1.20 ve ya 8.20 sonrası versiyonlar.)

 

Comments are closed.